Tel.: 0212 512 10 77       Mail: tarhanuniforma@gmail.com

kurşun geçirmez yelek

kurşun geçirmez yelek

Haber Tarihi: 07-09-2016


kurşun geçirmez yelek

 

            Daha çok güvenlik güçlerinden kullanılan kurşun geçirmez yelek mermi ve şarapnellere karşı korunma amacıyla giyilen giysidir. Çelikten ve sert plastikten yapılan zırhların mermiyi geçirmediği saptanmıştır. Seramikten de yapılabilen kurşun geçirmez yelek seramiğin sertliği sayesinde aniden hızlı bir şekilde gelen mermiyi kesme ve çarpma noktasında zırh ya da yelek parçalanırken merminin enerjisini etkisiz hale getirmektedir.

 

            Seramik kurşun geçirmez yelek seramik levhalardan oluşur. Seramikten üretilmiş yeleklerde herhangi bir kurşun isabet ettiğinde mermiyi durdurduktan sonra parçalanmalar oluşur. Bundan ötürü parçalanmadan sonra yelek değiştirilmelidir. Dokuma yeleklerde kurşunun enerjisini ciddi bir şekilde durdurmaktadır. Çok sayıda olan katlarına takılan merminin biçimini bozar ve enerjinin dağılmasını sağlamaktadır. Sık dokunmuş ve birbirine yorgan dikişine benzer dikimiyle üretilen dokuma yelekler 16-24 kat naylon kumaştan oluşur. Dokuma yeleğe sıradan bir tabancaya bir mermi ya da otomatik tabancaya ait bir mermi isabet ettiğinde anında yassılaşır ve mantar biçimini alır.

 

            Bu çekirdek yeleğin öteki katmanlarını delene kadar enerjisi yok olduğu için tamamına ulaşamaz. Bu tarz yelekleri giyen kişiler kurşunun çarpmasından dolayı vücudunda sadece çeşitli ezikler ya da morluklar oluşur. On altı kattan oluşan naylon yelekler otomatik, normal tabancaların mermilerinden korunma amaçlı kullanır. Yirmi dört katlı naylon yelekler ise aynı silahlardan atılan daha güçlü mermi olan magnum mermileri kullanma amaçlı kullanılır. Çok katlı naylon kumaş sıradan kumaşı göre daha kalın ve kaba bir yapıya sahiptir. Yelek ya da bütün gövdeyi koruyucu bir giysi olarak dikildiğinde günlük kıyafetlerin altına giyilebilir ve dışarıdan belli olmayacak şekilde dikilmektedir.

 

            Yelek alınırken bir kaç hususa dikkat ederek seçimi yapmalıdır. Bunlar yeleğin aşırı derecede yüksek sağlamlığı, yüksek ısı direnci, yüksek darbe emici, düşük ağırlık, yüksek kimyasal direnç vb.dir. Yeleklerde taklit veya orjinal olmayan üretim yapan kişilere dikkat edilmelidir. Yoksa çok cıvıl sonlara sebep olabilir. Kullandığınız bakıştık ürünün orijinal ve süresi geçmemiş bakıştık maddeden doğru bir şekilde üretildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Satıcılardan yeleğe dair test raporlarını isteyiniz.

 

            Alacağınız yeleğin hangi tür mermilere karşı koruma sağladığını iyi bir şekilde araştırınız. Maalesef bazı satıcılar bu tür konularda iyi bir bilgiye sahip olmadığından sattığı ürünün neye karşı koruma sağladığını bilmeden alıcıya satış yapmaktadır. Bu yüzden işinin ehli yerlerden kurşun geçirmez yeleğinizi alınız. Kurşun yeleğe karşı daha fazla bilgi için www.balistikplaka.com’a başvurabilirsiniz.

 


 

Balistik Yelek

çelik yelek

kurşun geçirmez yelek

Tarhan Üniforma    Balistik Plaka   İtfaiye Kıyafetleri