Tel.: 0212 512 10 77       Mail: tarhanuniforma@gmail.com

balistik yelek

balistik yelek

Haber Tarihi: 07-09-2016


balistik yelek

 

            Balistik yelekler ateşli ya da ateşsiz silahlara karşı belirli özelliklerde üretilmiş, asıl amacı koruma sağlamak amaçlı olan bir zırhtır. Balistik yelekler kurşunların etkisini azaltmak ya da olabilecek patlama tehlikesine karşı oluşabilecek zararlardan korunmak amacıyla 1901 yılında icat edilmiştir.

 

             Vücudu önden, arkadan ve yandan tam olarak kaplayan zırh yeleğidir. Balistik yerleler özellikle güvenlik güçleri için hayati önem taşımaktadır. Yukarıda da söylenildiği gibi balistik yeleklerin koruyuculuğu oldukça geçmişe dayanmaktadır. Savaşçıların ve günümüzde de polislerin, güvenlik ekiplerinin ya da diğer birçok alanda kendilerini korumak adına icat ettiği ve yapımına başladığı bir urundur.

 

            Günümüzde balistik yelek adı altında birçok koruyucu kullanılmaktadır. Hiçbir koruyucu yelek bütün mermilere karşı dayanıklı değildir ve her balistik yeleğin belirli bir mermi türüne karşı koruyucu özelliği ya da dayanıklılığı vardır, o yüzden bu koruyucuların alınırken hangi mermi türüne karşı dayanıklı olduğu belirlenerek alınmalıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte üretilen ve her gün üretimine devam edilen oldukça gelişmiş koruyucu balistik yelekler vardır. Koruyucu malzemelerin en önemli özelliklerinden biri balistik enerjiyi olabildiğince kısa sürede emmeleridir.

 

            Artık günümüzde bütün dünyada oldukça yararlı ve kaliteli olan yüksek performansa sahip suni elyaflar balistik yelek yapımında kullanılmaktadır. Suni elyaflarla hazırlanan koruyucular son derece kullanışlı ve koruyucudur. Suni elyaf kullanımı oldukça yaygın olmaya başlamıştır çünkü gelişen sanayisi ile birlikte şarapnelleri bile durdurmaktadır. Genellikle kullanım açısından askerlerin ve polislerin işine yarayabilecek ürünlerdir. Bazı üretici firmalara göre koruyucu özelliklere sahip bu koruyucular alınırken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Örneğin ağırlık olarak hafif olmalıdır ki kişi üzerinde taşırken zorluk çekmesin, yüksek işi direncine sahip olmalıdır, darbe direnci fazla olmalıdır, sağlamlık açısından oldukça güçlü olmalıdır.

 

            Kısaca özetleyecek olursak balistik ürünler kullanacak olan kişinin belki hayatında bir defa işine yarayacak bir ürün olabilir fakat bu ürün o kişinin hayatını kurtaracak özelliklere sahiptir. Bu balistik yelek alınırken yukarıda da bahsedildiği bazı özelliklere dikkat edilerek alınmalıdır. Birçok satıcı hangi ürünün hangi özelliklere sahip olduğunu bilmeden satmaktadır ve bu da insan hayatını tehlikeye atmaktadır, bu yüzden bu tur koruyucular alınırken dikkatli olunması gerekmektedir.

 


 

Balistik Yelek

çelik yelek

kurşun geçirmez yelek

Tarhan Üniforma    Balistik Plaka   İtfaiye Kıyafetleri